A kép közepén látható hajó a Mauritius, a holland gallionok szép példánya, más hajókkal együtt 1600-ban megérkezik a második Kelet-Indiai expedicióról.
Az ázsiai kereskedelem kiépítésére a hollandok 1602-ben megalapították a Holland Kelet-Indiai Társaságot, amely hamarosan a világ legnagyobb kereskedelmi vállalkozása lett. Kereskedelmi állomásai behálózták Indonéziát, Japánt, Tajvant, Ceylont és Dél-Afrikát.
A Nyugat-Afrikai és Amerikai kereskedelem lebonyolítására megalakítják a Nyugat-Indiai Társaságot, amelynek központja Nieuw Amsterdam a későbbi New York lett. A kereskedelemből azonban nem maradt ki a Balti-tenger, Oroszország, Olaszország, Levante és más a Földközi-tengeri országok sem.
Az 1648-as vesztfáliai békében Hollandia megszerezte magának a szabad világkereskedelmi jogot. Az Egyesült Tartományoknak 1670-ben mintegy 15 000 hajója volt, ötször annyi, mint az angol flottának és ezzel birtokolta a szállítás monopóliumát a tengereken. A fő kereskedelmi termékek a fűszerek, bors, selyem, porcelán, tea, pamut, cukor, rum, dohány, kávé és a prémek.Bekapcsolódtak a rabszolga-kereskedelembe is.
Hollandia világkereskedelmi monopóliumát később Nagy Britannia törte meg.